Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wymienić opony samochodowe na nowe?

Kiedy należy wymienić opony samochodowe na nowe?

Bezpieczeństwo na drodze to priorytet dla każdego kierowcy. Jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy są opony samochodowe. Właściwie dobrane i utrzymane w dobrym stanie opony mają istotny wpływ na przyczepność pojazdu do nawierzchni, a tym samym na skuteczność hamowania i stabilność toru jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy wymienić opony na nowe. W artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na wymianę ogumienia.

Głębokość bieżnika – kluczowy wskaźnik zużycia opon

Jednym z podstawowych parametrów, który warto sprawdzić przy ocenie stanu opon, jest głębokość bieżnika. To właśnie ona odpowiada za skuteczne odprowadzanie wody spod opony oraz utrzymanie odpowiedniej przyczepności na mokrej nawierzchni. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi łącznie 4 mm dla opon letnich i 5 mm dla opon zimowych. Jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza niż te wartości, należy jak najszybciej zainwestować w nowe opony.

Wiek opon – czy starsze opony są gorsze?

Opony samochodowe mają swoją "datę ważności", po której mogą tracić swoje właściwości. Zaleca się, aby opony letnie nie były używane dłużej niż przez 10 lat, a opony zimowe – przez 6 lat. Warto jednak pamiętać, że wiek opony nie jest jedynym kryterium decydującym o konieczności jej wymiany. Nawet jeśli opona nie była intensywnie eksploatowana, to z biegiem czasu może ulec degradacji materiału, co wpłynie na jej właściwości jezdne.

Uszkodzenia mechaniczne i deformacje

Warto regularnie kontrolować stan opon pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia, przecięcia czy deformacje. Takie uszkodzenia mogą prowadzić do utraty ciśnienia w oponie, a nawet do jej rozerwania w trakcie jazdy. Jeśli zauważymy takie objawy, konieczna jest natychmiastowa wymiana opon w Pabianicach na nowe.

Nierównomierne zużycie bieżnika

Nierównomierne zużycie bieżnika może świadczyć o nieprawidłowym ustawieniu geometrii zawieszenia lub niewłaściwym ciśnieniu w oponach. Jeśli zauważymy, że bieżnik zużywa się nierównomiernie, warto udać się do warsztatu w celu sprawdzenia i ewentualnej korekty ustawień. W przypadku znacznego nierównomiernego zużycia opon, konieczna może być ich wymiana na nowe.

Opony sezonowe – kiedy dokonać zmiany?

W Polsce obowiązuje zasada sezonowej wymiany opon – na opony letnie i zimowe. Zgodnie z przepisami, opony zimowe powinny być używane od 15 listopada do 31 marca, jednak warto dostosować termin wymiany do panujących warunków. Opony letnie natomiast powinny być stosowane w pozostałym okresie roku. Pamiętajmy, że jazda na nieodpowiednich oponach może prowadzić do pogorszenia się właściwości jezdnych pojazdu oraz skrócenia żywotności ogumienia.

Podsumowując, decyzję o wymianie opon samochodowych należy podejmować, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak głębokość bieżnika, wiek opon, ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy nierównomierne zużycie. Regularna kontrola stanu ogumienia oraz stosowanie odpowiednich opon sezonowych to klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy.

Kategorie artykułów